Блог INDAX

Домінування імпорту? Велика можливість!

Віктор Галасюк – президент Української асоціації Римського клубу, д.е.н.

Домінування імпорту? Велика можливість!

Один з найбільших економічних викликів для України – хронічний дефіцит торгівельного балансу. Ми вже більше 10 років купуємо за кордоном більше, ніж експортуємо. «Збитковість» міжнародної торгівлі України по товарах і послугах з року в рік сягає мільярди доларів США.

Платіжний баланс компенсується грошовими переказами заробітчан з-за кордону. При будь-якому скороченні цих трансферів виникає відчутний тиск на курс гривні та рівень цін. Але негативний платіжний баланс - не лише «Ахіллесова п’ята» економіки України. Це ще й… величезна інвестиційна можливість!

Якщо ви піднімете статистику міжнародної торгівлі України, то побачите там дуже цікавий факт. По 821-й з 1086 товарних позицій (за 4-х значним УКТЗЕД) Україна є нетто-імпортером. І лише в 265-ти товарних нішах сальдо міжнародної торгівлі України позитивне. Тобто по 75% (!) товарної номенклатури іноземні виробники постачають в Україну більше продукції, ніж українські за кордон.

Причому експортує Україна переважно сировину, а імпортує часто густо готову продукцію, вироблену за кордоном з нашої ж сировини та ще й нашими ж «заробітчанами».

Україна нетто-імпортер навіть за такими товарними позиціями як окуляри та сірники. Перших Україна тільки з Китаю імпортувала минулого року на $7,6 млн, а других з Білорусі та Росії на $2 млн. Тільки уявіть собі – маючи власну сировину,
мільйони безробітних та мільярдні борги перед МВФ…. імпортувати сірники з Білорусі!

Проблема? Так, серйозна! Бо імпорт «працює в мінус» не тільки в платіжному балансі, а й при формуванні ВВП. Але зворотній бік – велика інвестиційна можливість. Можливість створити в Україні тисячі нових виробництв, які випускатимуть продукцію, яку Україна сьогодні імпортує, але здатна виробляти сама. Можливість почати виробляти такі товари для внутрішнього ринку, а згодом експортувати їх, користуючись перевагами
Угоди про асоціацію України з ЄС. Можливість, яка лежить на поверхні, вартістю у кілька мільярдів доларів.

Підприємці завжди знаходять такі можливості. Щоб малий та середній бізнес зміг скористатись ними на повну і якнайшвидше, потрібна експертиза та фінансування (які, до речі, INDAX надає МСП), а також сприятлива державна економічна політика. Але це вже тема для окремої розмови.
Главная