HR Director UDP Innovative Parks
Світ змінився. Бізнес теж. Але один з ключових принципів бізнесу - життєдіяльність в режимі обмеженого ресурсу - залишився незмінним. Тільки раніше на першому місці був фінансовий ресурс. А в нинішній час перше місце впевнено займає людський капітал.
Все більше ставок робиться на невеликі, але вкрай ефективні команди. Для цього під проекти створюються крос-функціональні команди, роблячи ставку на об'єднання концентрованого інтелектуального та професійного ресурсу окремо виділених співробітників під конкретну задачу. Концепція не нова, Netflix, Google та інші високотехнологічні компанії давно використовують такий підхід.
Ключовим управлінським питанням є те, яким чином сформувати команду найкращим чином під конкретну задачу?
1. Ключовими гравцями в команді стають «Любителі складнощів». Їм потрібна нетривіальне завдання і пара однодумців. Як правило, таким командам необхідний зовсім обмежений ресурс - свобода і можливість пробувати, помилятися, шукати нові рішення. На рівні декларування - про таких співробітників мріє кожен власник. На практиці - мало хто готовий.
2. Професіонали - «Гіки в своїй області». Під задачу обов'язково необхідний співробітник, який володіє максимальною компетенцією і навичками по поставленому завданню. Найчастіше - це «солдати невидимого фронту», тому що вони не люблять публічності і можуть бути погано соціально адаптовані. Їм важливо мати можливість максимальної концентрації на процесі реалізації. Подяки такий працівник не попросить, але «трофей» завжди поставить на особливе для нього особисто місце.
3. Адміністратори. Без їх участі процес буде захоплюючим, але хаотичним. Люди порядку обов'язково організовують документообіг і бізнес-процеси, нагадають про необхідні правила. Їм вкрай складно бути гнучкими, адже вони знають, яким має бути правильний процес. Без Адміністраторів нікуди. Це хранителі знань документообігу, юридичних склепінь, Scrum, Lean, Agile технологій і т.д. Ключове слово - хранителі знань. І в цьому напрямку важливо правильно спрямувати їх потенціал.
4. «Клей» - комунікатори високого рівня, здатні об'єднати баченням всіх вищеописаних. Відмінні медіатори в конфліктних ситуаціях. Як бонус - їх завжди можна відправити як шукачів необхідного ресурсу. Люблять і визнання командної роботи, і свою особисту.
На словах легко, складно на ділі. Чому?
1. Керівник повинен бути готовий до характеру команди, вміти проявляти гнучкість і направляти одночасно. Оскільки основним продуктом діяльності керівника є управлінське рішення, то подібні рішення стають найскладнішими.
2. Керівник-менеджер більш не є найбільш результативним при тій концентрації змін, в якій діє нинішній бізнес. Все більше потрібен керівник з мисленням out of the box. Уміння подивитися на завдання як на живий складний елемент і побачити, яким саме має в реальності вийти готовий продукт, стає важливіше, ніж регламентувати посади і розставляти завдання.
3. Вплив. Дачер Келтнер в своїй книзі «Парадокси влади» найбільш доступним способом пояснив, що влада більше не беруть, як любителі Макіавеллі і його праці «Государ». Тепер владою наділяють. Того, хто приносить найбільшу користь. Того, до кого сформований найбільший критерій довіри. Того, кому заслужено довіряють.
4. Фінансова експертиза і здоровий фінансовий сенс. Здатність оперувати ресурсами, добуваючи необхідні, і при цьому витримувати баланс здоров'я компанії - це, як і раніше, талант, який не завжди корелює з експертизою. У будь-який бізнес-школі вам покажуть різницю того, яким чином можна інтерпретувати цифри - і яке часом згубний вплив має неправильна інтерпретація.
5. Зрілість - здатність об'єднувати, поступатися, наполягати, добувати ресурси для команди, іноді все це одночасно. Зрілість і «дорослість» - найбільший дефіцит в компетенціях керівника. Це про пріоритет результату і амбіцій, це про конфлікт особистої думки і командного, це про здатність слухати і чути.
Якщо бізнес і вимагає ресурсу - то все більше поєднання інтелектуального, творчого і зрілого потенціалу керівника і команди. Чого і бажаю кожній команді. Індивідуальне лідерство давно в минулому. Тепер видатні результати належать командам. Командам видатного керівника нового рівня.